Kolano-wieczny problem - Forum Medyczne: porady, objawy, leczenie, profilaktyka
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Kolano-wieczny problem - Forum Medyczne: porady, objawy, leczenie, profilaktyka
  1. #1
    lucky026 jest offline Junior Member
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1

    Domyślnie Kolano-wieczny problem

    Witam ;D

    Chodzi o to ze zmagam się z bólem kolan (najpierw lewego, teraz doszło prawe) już od ponad roku.
    Jeżdżę do ortopedy regularnie. Miałam robiony rezonans, badania krwi, USG, ale wyniki były prawidłowe.
    Moje objawy to:
    * ból po wysiłku fizycznym tak że nie czuje kolana,
    *sztywność podczas siedzenia,
    *czasami puchnie
    Wszystko to pojawia się po np. graniu w siatkówkę, skakaniu.
    Dostawałam leki przeciwzapalne.
    Teraz znowu dostałam kolejną dawkę.
    Chodziłam na zabiegi.
    To wszystko pomagało ale tylko na chwile. Później ból wracał i wszystko zaczynało się od nowa.
    Dużo czytałam na internecie na temat chondromalacji kolana. Czy to możliwe ze pomimo tylu badań mogła ta choroba zostać nie odkryta??
    Tak w ogóle mam 15 lat. I bardzo chce powrócić do sportu. Ale nie mogę ;(
    Od niedawna doszła spuchnięta kostka od strony wewnętrznej i ból pod stopą podczas chodzenia .
    Proszę o pomoc.

  2. #2
    AKSONKA30 jest offline Banned
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    57

    Lightbulb

    Ból kolana to bardzo częsta przypadłośc w wieku młodzieńczym. Czasem jest ona związana poporstu z intensywnym wzrostem w tym wieku i po okresie dojrzewania mija. Chondromalacja to raczej wada dośc rzadka i jeśli w badaniach obrazowych nie ma zmian to raczej trzeba przyczyny bólu szukac gdzieś indziej .

    Termin chondromalacji pisuje nie tylko zużycie chrząstki z powodu postępujących zwyrodnień u osób starszych, ale i zmiany o typie przeciążeniowym u ludzi młodych.

    W praktyce klinicznej najczęściej problem chon-dromalacji dotyczy stawów kolanowych. Brak regularnej umiarkowanej aktywności ruchowej od najmłodszych lat, nadwaga, zaburzenia osi kończyny (koślawość, szpotawość) oraz sumujące się mikrourazy są przyczyną powstawania kolejnych stopni chondromalacji. O ile w I stopniu i wg różnych autorów w II stopniu zmiany o typie rozmiękania, spluszowacenią chrząstki są odwracalne, o tyle przy zmianach III i IV stopnia są uszkodzeniami trwałymi, upośledzającymi sprawność kończyny. A przede wszystkim powodującymi ból chorego stawu! Oprócz podstawowego badania klinicznego i przeprowadzenia wywiadu, pomocne w rozpoznaniu powinno być badanie usg, a w szczególności rezonans magnetyczny. U osób starszych, z zaawansowanymi już zmianami chrząstki, z reguły badanie radiologiczne jest wystarczające. Leczenie zdiagnozowanych chondromalacji powinno polegać na fizjoterapii, w tym krioterapii miejscowej i ogólnej, co wymaga uwzględnienia przeciwwskazań. Stosujemy też farmakoterapię, głównie leki przeciwbólowe : przeciwzapalne oraz tzw. wiskosuplementacje - czyli iniekcje dostawowe wykonywane przez ortopedę. Podstawowym składnikiem zastrzyku jest kwas hialuronowy. Doustne przyjmowanie - też modnej - glukozaminy czy preparatów homeopatycznych itp. pozostawiam do decyzji pacjentów prosząc, aby pamiętali, że im większe zmiany chrząstki w stawie, tym szansa na poprawę będzie mniejsza.
    Chciałbym podkreślić, iż jednym z czynników stymulujących produkcję płynu wewnątrzstawowego, który ochrania i smaruje staw, a także amortyzuje wstrząsy jest aktywność ruchowa! To ostatecznie warunkuje prawidłową kondycję naszej chrząstki i w konsekwencji chroni nasze stawy przed postępem chondromalacji.
    Leczenie operacyjne, mimo iż żyjemy w XXI wieku, jest jeszcze dalekie od spełnienia oczekiwań pacjentów. Wyniki leczenia najnowszymi metodami rekonstrukcji powierzchni chrzestnych - namnażania i przeszczepiania chondrocytów - dzięki postępowi inżynierii genetycznej są obiecujące, ale jeszcze bardzo drogie, a co za tym idzie nie są dostępne dla wszystkich.
    Dlatego szanujmy swoje stawy. Nie ulegajmy magii reklam, że na wszystkie bolączki znajdziemy tabletkę, po której cofnie się czas i będziemy mieli znowu zdrowe nogi. Pamiętajmy, że żaden sztuczny staw czy najlepiej zoperowane uszkodzenie powierzchni chrzestnej stawu nie przywróci nam pełnego komfortu i zadowolenia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Informacje zawarte na stronach Forum służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy zdrowotne muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Administrator nie odpowiada za jakiekolwiek szkody wynikłe z zastosowania zawartych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49