Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
Kuleczki w kale - Forum Medyczne: porady, objawy, leczenie, profilaktyka
 1. #1
  armelle jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  2

  Unhappy Kuleczki w kale

  Od wielu miesięcy obserwuję, że w kale mam obecne kremowe kuleczki bardzo przypominające ziarenka gorczycy. Ostatnio zauważyłam, że ich obecność była większa niż wcześniej. Średnio zdarza się to raz w miesiącu, do tego bardzo częste bóle żołądka, okolic jelita cienkiego i woreczka żółciowego. Wyniki badań laboratoryjnych są w normie z wyjątkiem amylazy , która jest podwyższona do 86. Test na obecność pasożytów nic nie wykazał.

  Bardzo proszę o odpowiedź co to może być ? Czy są to jakieś pasożyty ? Czy mogą to być jaja glist i czy byłyby one widoczne gołym okiem ?

 2. #2
  Awatar Neuron
  Neuron jest offline Member
  Dołączył
  Jul 2009
  Posty
  73

  Question

  To dziwna przypadłośc? ale warto sie może zastanowic raz jeszcze co się jadło... Może to jakies pestki owoców lub warzyw np. pomidora. Jeśli nic nie przychodzi do głowy to lepiej powtórzyc badanie kału i raz jeszcze spróbowac wykryc jakies pasożyty. Byc może pierwsze badanie było zle wykonane. Najlepiej zanieśc próbkę z tymi kuleczkami do badania, to laborantom będzie łatwiej rozpoznac "to coś".
  Co do glisty to polecam stronę:
  Glista ludzka
  i artukół:
  Pasożyty jelitowe
  artykuł prof. dr. hab. med. Paulina Moszczyńskiego

  Pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne wykorzystujące inny organizm jako środowisko życia i zdobywania pożywienia. Najczęstszymi pasożytami człowieka są organizmy zwierzęce, które wywołują choroby zwane parazytozami.

  Pasożyty bytujące w jelitach człowieka zaliczamy do robaków i pierwotniaków. Robaki należą do dwóch grup: robaków płaskich (płazińce) i robaków obłych (obleńce).


  Robaki
  • Płazińce
  Do robaków płaskich należą tasiemce, które wywołują chorobę, zwaną tasiemczycą. Tasiemce mają kształt tasiemki czy wstążki. Składają się z główki uzbrojonej w haczyki lub ssawki (za pomocą których przyczepiają się do wewnętrznej ściany jelita), krótkiej szyjki stanowiącej strefę wzrostową oraz licznych członów. Dojrzałe człony, zawierające zapłodnione jaja, odrywają się od końca pasożyta i są wydalane z kałem. Dalszy rozwój jaja do postaci wągra odbywa się w przewodzie pokarmowym żywiciela pośredniego (zwierzę). Uwalniane z jaja zarodki przebijają ścianę jelita i osiedlają się w narządach wewnętrznych.

  Człowiek zaraża się przez spożycie surowego lub niedogotowanego zakażonego mięsa. W jelitach człowieka może bytować:
  • tasiemiec nieuzbrojony (długość od 4 do 10 m), żywiciel pośredni - bydło rogate. Zakażenie następuje przez spożycie zakażonej wołowiny;
  • tasiemiec uzbrojony (długość 2-4 m), żywiciel pośredni - świnia. Człowiek zaraża się przez spożycie zarażonej wieprzowiny. Jaja mogą również się przenosić z człowieka na człowieka przez zakażone nimi ręce, żywność, wodę;
  • bruzdogłowiec szeroki (długość do 10 m), żywiciel pośredni żyje w wodzie - raczek (zwany oczlikiem), ryby. Zakażenie następuje przez spożycie zakażonego kawioru lub rybiego mięsa;
  Obecność tasiemca w jelitach człowieka może przebiegać bezobjawowo. Objawy zarażenia zależą od ilości pasożytów oraz stanu zdrowia człowieka. Z obserwacji klinicznych wynika, że choroby pasożytnicze podobnie jak i infekcje występują częściej i powodują groźniejsze objawy chorobowe u osób z upośledzonym układem immunologicznym.

  Zarażenie tasiemcem może być przyczyną takich dolegliwości, jak: ból głowy, znużenie, bezsenność, nadmierna pobudliwość nerwowa, ogólne osłabienie, brak apetytu lub wilczy apetyt, spadek masy ciała, wysypki alergiczne, nudności, wymioty, biegunki, bóle w obrębie jamy brzusznej, anemia. Obecność bruzdogłowca szerokiego doprowadza zwykle do anemii z powodu awitaminozy B12.

  Aby zapobiec tasiemczycy, nie należy jadać niedogotowanych mięs. Surowe lub półsurowe mięso można spożywać tylko po badaniu weterynaryjnym. Trzeba także przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia.

  W leczeniu tasiemczycy stosuje się: Albendazole, Mebendazole, Mepacrine, Niclosamide, Paromamycin, Praziquantel.
  • Obleńce
  Do robaków obłych należą m.in.: glisty, owsiki, włosogłówki, węgorki jelitowe, Anisakis marina.

  Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to robak o długości 25-40 cm. Jaja wydalane z kałem zawierają taką formę zarodka, która nie jest zdolna do zarażenia. Dopiero po 6-tygodniowym rozwoju poza ustrojem, w wodzie lub wilgotnej glebie powstaje larwa. Człowiek zakaża się przez spożycie pokarmów zanieczyszczonych jajeczkami z larwami. W jelicie cienkim larwy wydostają się z otoczki jaja, przebijają się przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych, a następnie z krwią wędrują do oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Odkrztuszane do jamy ustnej są połykane z plwociną i w ten sposób ponownie dostają się do jelit, gdzie dojrzewają w ciągu 2-3 miesięcy od zakażenia. Glista bytuje w jelicie 13-15 miesięcy. Po tym czasie dochodzi do samowyleczenia, o ile nie nastąpi ponowne zakażenie lub powikłania, np. niedrożność jelita czy zapalenie wyrostka robaczkowego. W jelicie może przebywać nawet kilkaset glist jednocześnie.

  W czasie wędrówki larw przez płuca pojawia się zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc lub naciek płuca typu L?fflera. Obecność glist w jelitach powoduje nudności, wymioty, biegunki, bóle w jamie brzusznej oraz osłabienie, brak apetytu, bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność.

  U części osób zarażonych glistą ludzką występują objawy alergiczne - świąd skóry, pokrzywki, wypryski, a nawet napady duszności naśladujące ataki astmy.

  Zapobieganie glistnicy polega na piciu przegotowanej wody i przestrzeganiu ogólnych zasad higieny osobistej i żywienia. Glistnicę leczy się Pyrantelem.

  Owsiki, powodujące owsicę, są najbardziej rozpowszechnionymi pasożytami, zwłaszcza u dzieci. Robaki te długości kilku milimetrów przysysają się do ścian jelita. Jaja składają w fałdach skóry w okolicy odbytu, wypełzając głównie nocą.

  Charakterystycznym objawem chorobowym owsicy jest zaczerwieniona skóra i świąd okolicy odbytu utrudniający zasypianie, wzmożona pobudliwość nerwowa, ból głowy, osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle w jamie brzusznej, anemia. Owsiki mogą dostawać się do sromu i pochwy, stając się przyczyną zmian zapalnych narządu rodnego.

  Zakażenie człowieka następuje przez brudne ręce, surowe produkty spożywcze zanieczyszczone jajeczkami pasożyta, za pośrednictwem przedmiotów codziennego użytku, np. brudną pościel. Możliwe jest także zarażenie przez unoszący się kurz, wraz z którym jajeczka owsików osiadają na produktach spożywczych. Zapobieganie owsicy polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej i żywienia.

  W czasie leczenia owsicy (np. Pyrantelem), które powinno objąć jednocześnie wszystkich domowników, konieczna jest codzienna zmiana bielizny osobistej i pościelowej oraz dezynfekcja ubikacji i łazienki.

  Włosogłówka to robak w kształcie nitki długości do 5 cm, który powoduje włosogłówczycę. Jaja wydalane z kałem nie wywołują zarażenia. W wilgotnej i ciepłej glebie jaja dojrzewają, a w ich wnętrzu powstają larwy.

  Człowiek zaraża się, spożywając produkty zanieczyszczone jajeczkami zawierającymi larwy. W zarażeniu pośredniczą muchy, które przenoszą jajeczka z odchodów i gleby na produkty spożywcze. Ogniwem pośrednim są brudne ręce.

  W 25% przypadków zarażenie przebiega bezobjawowo. Przy większej ilości pasożytów występuje biegunka, niekiedy śluzowo-krwawa, bóle w jamie brzusznej, spadek masy ciała, anemia. Mogą pojawiać się skórne objawy alergiczne oraz: brak apetytu, rozdrażnienie, bezsenność, bóle głowy, osłabienie.


  Węgorek jelitowy, wywołujący węgorzycę, bytuje w organizmie człowieka, owiec, świń, bydła, żab, psów, a nawet w roślinach. Wrotami zarażenia jest skóra. Larwa węgorka wnika przez skórę, aby z krwią przedostać się do serca, następnie do płuc, tchawicy, gardła, gdzie zostaje połknięta i przez przełyk, żołądek przechodzi do jelita cienkiego. Poszczególnym etapom wędrówki larwy towarzyszą różne objawy. Pierwsza faza skórna charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem i bolesnością w miejscu wniknięcia larwy. Żłobi ona w skórze tunel skierowany do najbliższego naczynia krwionośnego. Obecności larw w płucach towarzyszą objawy zapalne tchawicy, oskrzeli i płuc. Z chwilą zagnieżdżenia się w jelitach pojawiają się: bezsenność, drażliwość, brak apetytu, bóle brzucha, biegunka, anemia, spadek masy ciała, aż do ciężkiego wyniszczenia organizmu. Larwy mogą zagnieździć się także w pęcherzyku żółciowym, sercu, nerkach czy mózgu.

  Rozpoznanie węgorzycy opiera się na wykryciu larw w kale, ślinie, moczu czy treści dwunastniczej. W stolcu mogą być obecne jaja węgorka.

  Należy przestrzegać higieny osobistej, ochroniać skórę przy kontakcie z glebą (prace ziemne), aby zapobiec tej postaci choroby pasożytniczej. Przebywanie w krajach tropikalnych i kontakt z zarażonymi zwierzętami zwiększa ryzyko zachorowania.

  W leczeniu węgorzycy zaleca się Mintezol.

  Robaki Anisakis marina wykryto po raz pierwszy u człowieka w 1955 r. Nicienie te wywołują chorobę o nazwie anizakidoza. Należą do pasożytów ryb morskich, głównie śledzi, a także dorszy, makreli, łososi. Szczególnie często bywają zarażone duże i tłuste śledzie. Żywicielem pośrednim są skorupiaki planktonowe.

  Zagrożenie dla człowieka stanowi spożycie surowych względnie półsurowych zarażonych ryb morskich.

  Anizakidoza to choroba naśladująca zatrucie pokarmowe lub zwykłą niestrawność, rzadziej ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Nicienie bytują w żołądku i jelitach człowieka, powodując obrzęk śluzówek jelit i tworzenie się nadżerek.

  Typowe objawy to gorączka, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, obecność krwi w stolcu. Wymienione dolegliwości pojawiają się w 7-8 dni po spożyciu zarażonych nicieniami ryb. Wyróżnia się trzy postacie żołądkowe choroby: obrzękową, krwotoczną i wrzodziejącą. Anizakidozę stwierdzono u osób w Japonii, Korei, Anglii, USA, Norwegii, Niemczech, Chile.


  W celu wykrycia larw wykonuje się gastroskopię oraz testy serologiczne. Nieprzydatne są badania parazytologiczne kału.

  W odmianie tej parazytozy poleca się lek o nazwie Tiabendazol.

 3. #3
  armelle jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  2

  Domyślnie

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wszystkie polecone artykuły już wcześniej czytałam jednak nie dają mi one jednoznacznej odpowiedzi.
  Wspomniane " kuleczki " na pewno nie mają żadnego związku z wcześniejszym jedzeniem gdyż za każdym razem analizowałam zawartość jedzenia. Podejrzewam pasożyty, ale zanim wybiorę się do ponownego badania chciałabym wstępnie wiedzieć co to może być. W związku z tym proszę o napisanie, czy jaja glist lub innych pasożytów mogą być widoczne gołym okiem ?

 4. #4
  50Comyn jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2010
  Przegląda
  Antarctica
  Posty
  1

  Domyślnie Your Love Is My Drug

  this forum has got good design keep it up. mizuno baseball

 5. #5
  xuxu jest offline Senior Member
  Dołączył
  Feb 2009
  Posty
  126

  Domyślnie

  z całą pewnością jeśli jest coś nie tak z jelitami to konieczna jest wizyta u gastrologa, idź do lekarza, zastosuj chemoprewencję

 6. #6
  23Alexis jest offline Junior Member
  Dołączył
  Oct 2010
  Przegląda
  Rwanda
  Posty
  1

  Domyślnie health care in us

  puma womens cell voltra you people are really good nice to be here

 7. #7
  24Blaze jest offline Junior Member
  Dołączył
  Oct 2010
  Przegląda
  Paraguay
  Posty
  1

  Domyślnie hi from us how

  bella vita womens fresca pump good forum buddy keep it up.

 8. #8
  69Bogart jest offline Junior Member
  Dołączył
  Dec 2010
  Przegląda
  Norway
  Posty
  1

  Domyślnie best of youtube

  find reconditioned generators you people are really good nice to be here

 9. #9
  08Hevovitastamiutsto jest offline Junior Member
  Dołączył
  Feb 2011
  Przegląda
  Paraguay
  Posty
  1

  Domyślnie friday night

  I like this forum easton synergy blades

 10. #10
  xuxu jest offline Senior Member
  Dołączył
  Feb 2009
  Posty
  126

  Domyślnie

  i co byłaś u gastrologa?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52