Temat: przeziębienie czy grypa
- 09-02-09 11:47 #1
przeziębienie czy grypa
Często trudno ustalić czy jesteśmy tylko przeziębieni czy zachorowaliśmy na grypę.
Warto zapamiętać, że przeziębienie zaczyna się powoli, drapaniem w gardle, kichaniem, chrypką. Często pomaga leczenie objawowe- do lekarza zgłaszamy się w przypadku bardziej nasilonych objawów.
W przypadku grypy: wysoka temperatura pojawia się szybko z towarzyszącymi dreszczami, występuje uczucie rozbicia, bóle mięśniowe. Grypa zwala z nóg, czujemy się niezdolni do pracy czy wysiłku fizycznego. Katar i ból gardła pojawiają się zazwyczaj dopiero później
Oba stany chorobowe są wywołane przez wirusy, w 2 przypadku grypy lub paragrypy. Zakażenia wirusowe nie wymagają antybiotykoterapii lecz leczenia objawowego. W przypadku grypy można też wcześniej zastosować szczepienie ochronne.
Przeziębienie mija bez echa, natomiast grypa jeżeli jej nie odleżymy może prowadzić do groźnych powikłań jak: zapalenie płuc, oskrzeli, uch środkowego ale również zapalnie mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.
Także warto zapamiętać, że grypę trzeba odleżeć w domu i zbyt szybko nie wyrywać się do pracy czy szkoły
Pozdrawiam wszystkich przeziębionych- bo to ten okres.
Warto również zapoznać się z tym wpisem: przeziębienie a grypa - różnice
Poradnie lekarza rodzinnego pękają w szwach- a często wystarcza leczenie p-bólowe, przeciw gorączkowe, obkurczające błonę śluzową nosa oraz tabletki czy spray na gardło
- 08-09-09 10:45 #2
Junior Member
- Zarejestrowany
- Jul 2009
- Postów
- 24
Przeziębienie czy grypa?
Witam
.
Od okolo pięciu dni dręczy mnie wilgotny kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny, a dwa dni temu pojawił się ból gardła i katar. Czuje się osłabiona i mam gorączkę sięgająca nawet do 39.5 stopni C. Dreszcze, bóle kostno - stawowe w okolicy pleców i nóg oraz ból głowy nie pozwala mi na żaden wysiłek fizyczny. Dziś nie poszłam do pracy i leżę tylko w łożku. Pomocy czy to jest grypa czy tylko normalne przeziębienie???
- 08-09-09 11:00 #3
To może byc grypa.
Witaj.

Objawy, które podajesz rzeczywiście przypominają grypę
. Za grypę często mylnie uważa się np. katar połączony z gorączką, zapalenie jamy nosowo-gardłowej u dzieci czy zapalenie gardła. Ale uwaga, wszystkie te choroby nie mają tak gwałtownego początku ani tak drastycznych objawów. U Ciebie objawy praktyczne rozwineły się w ciągu 2 dni i "zcięły Cię z nóg"
. To daje podejrzenie rozwijającej się grypy.
Grypa zaczyna się zawsze w sposób gwałtowny. Poprzedzają ją pozornie niegroźne bóle pleców, stawów i nóg. Pomimo braku innych objawów czujemy, że głowa zaczyna ciążyć nam jak ołów, a nogi stają się słabe i chwiejne.
Jakie objawy pozwalają rozpoznać grypę? Początek grypy charakteryzuje się tym, że gorączka rośnie w zastraszającym tempie. W ciągu dnia może wzrosnąć z 37 do 40°C. To jest grypa!
Co nas jeszcze może upewnić w diagnozie? Na grypę wskazują dreszcze i gwałtowny ból głowy. Bolą oczy, a właściwie wnętrza oczodołów. Pojawia się światłowstręt, na który ulgę przynosi zaciągnięcie zasłon w oknach. Leżysz półprzytomny, oddychasz z trudem, boli cię gardło i krtań, męczy suchy kaszel. Jeśli jeszcze masz siłę zastanawiać się nad tym, co ci dolega, to już nie powinieneś mieć najmniejszych wątpliwości, że to grypa.
Jak przebiega grypa? Najpierw suchy kaszel zamienia się w poczucie “zakorkowania” dróg oddechowych. Wirusy grypy dobrały się już na dobre do błony śluzowej i intensywnie się w niej rozmnażają. Niszcząc kolejne warstwy śluzówki, powodują jej obrzęk, zaczerwienienie i powstanie wydzieliny, którą pomimo bólu gardła musimy odpluwać, aby nie przeszkadzała w oddychaniu. Dobrze jest więc zażyć syropu, który pomoże rozrzedzić zagęszczoną wydzielinę i ułatwić unieruchomionym rzęskom jej wydalanie.
Jak długo chorujemy? Zwykle grypa przebiega z wysoką temperaturą utrzymującą się przez 4-5 dni. W tym czasie drobnoustroje chorobotwórcze wytwarzają jady drażniące ośrodki cieplne mózgu i przez to podnoszące temperaturę ciała? Później, jeśli organizm pokonał wirusy temperatura zwykle spada, pozwalając w ciągu tygodnia osiągnąć zadawalający stan zdrowia.
- 08-09-09 11:09 #4
Junior Member
- Zarejestrowany
- Jul 2009
- Postów
- 24
Jak leczyc grypę??
Dziękuje za odpowiedz
. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak mogę leczyc grypę i dlaczego jest ona uważana za tak groźną chorobę
. Teraz tylko leżę w łóżku i biorę różne witaminy oraz aspiryne. Czy powinnam udac się do lekarza?

Pozdrawiam.
- 08-09-09 11:20 #5
Jak leczy się grypę ?
U większości chorych w przebiegu niepowikłanej grypy wystarcza stosowanie leczenia objawowego, to znaczy łagodzącego występujące objawy, a nie działające na wirusa. Choremu zaleca się odpoczynek i pozostanie w łóżku przez kilka dni. W celu obniżenia temperatury można podać aspirynę lub paracetamol. Często poprawę samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia przynosi spożywanie odpowiednich dawek witaminy C, rutinoscorbinu i preparatów wapnia. Nie należy zapomnieć o spożywaniu płynów w odpowiednich ilościach (w czasie podwyższonej temperatury tracimy je znacznie szybciej, co przy niedostatecznym uzupełnianiu może spowodować odwodnienie organizmu). Niepowikłana grypa najczęściej ustępuje po kilku dniach praktycznie we wszystkich przypadkach nie pozostawiając uszczerbku na zdrowiu.

Inaczej wygląda sytuacja w przebiegu ciężkiej grypy u osób starszych i dzieci lub grypy powikłanej nadkażeniem. W tych przypadkach należy wykazać wzmożoną czujność, ponieważ często może dochodzić do groźnych powikłań w postaci zapalenia płuc, mięśnia sercowego lub mózgu. O wystąpieniu powikłań należy myśleć w przypadku nawrotu objawów i skoku temperatury w okresie zdrowienia, pojawienia się wilgotnego kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny ropnej lub podbarwionej krwią, wystąpienia zaburzeń rytmu serca lub nasilenia niewydolności krążenia u osób na nią chorujących oraz zaburzeń świadomości. W tych przypadkach niezbędne jest intensywne leczenie najczęściej w warunkach szpitalnych, stosowanie odpowiednich antybiotyków i leków przeciwwirusowych oraz monitorowanie funkcji układu krążenia, oddechowego i nerwowego.
- 08-09-09 11:40 #6
Prifilaktyka grypy - szczepinia
Jak zapobiegać grypie ?
Po przebyciu choroby pacjent jest odporny na zakażenie wirusem grypy ale tego samego rodzaju. Jak wspomniałem, wirusy grypy mogą się zmieniać ulegając mutacjom. Nawet niewielkie zmiany właściwości wirusa umożliwiają mu ponowne zakażenie człowieka. Grypa przenosi się drogą kropelkową tzn. na kropelkach śliny i śluzu. Warto więc ograniczyć w miarę możliwości kontakt z osobami chorymi, co w przypadku epidemii grypy jest mało skuteczne i może niezapobiec zachorowaniu. Wydaje się, że najskuteczniejszą metodą ochronną są szczepionki przeciw grypie.
Szczepienie powinno być przeprowadzone w okresie jesiennym. Po podaniu szczepionki uzyskujemy odporność w czasie około dwóch tygodni. Objawy uboczne po podaniu szczepionki są rzadkie i może to być: ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, stan podgorączkowy i złe samopoczucie. Ustępują one samoistnie w ciągu kilku dni. Przeciwskazaniem do podania szczepionki jest faza ostrej infekcji lub nadwrażliwość na białka jaja kurzego.Ostatnio edytowane przez Synapsa ; 24-09-09 o 13:14
- 24-09-09 13:25 #7
Junior Member
- Zarejestrowany
- Jul 2009
- Postów
- 19
Antybiotyki na grypę?
Witam.
Proszę o radę, czy ktoś może wie jakie antybiotyki mogą wyleczyc moją grypę. Moje objawy grypy to bardzo złe samopoczucie, wysoka gorączka, ból mięśni, ból głowy, katar. Nie byłem jeszcze u lekarza, ale słyszałem ze jęsli poda się antybiotyki to wszystko minie w przeciągu tygodnia. Czy to prawda??
Pozdrawiam.
- 24-09-09 16:43 #8
Senior Member
- Zarejestrowany
- Aug 2009
- Postów
- 305
Witam
Grypę powoduje wirus grypy a nie bakteria więc antybiotyki nie są stosowane w leczeniu grypy bo najzwyczajniej nie działają. Antybiotyki są lekami stosowanymi w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych.
Przeczytaj posty powyżej bo nie chciałabym się powtarzać, moi poprzednicy napisali dość sporo o objawach i leczeniu grypy.
Nieżyt nosa nie jest typowym objawem grypy.
Okres najbardziej nasilonych objawów ostrej infekcji wirusowej układu oddechowego trwa zazwyczaj około 3–4 dni. Wydłużenie tego okresu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.
PozdrwmOstatnio edytowane przez Agnieszka- studentka AM ; 24-09-09 o 16:55
- 25-09-09 21:51 #9
antybiotyki a grypa
Na wirusy ludzkość nie wynalazła jeszcze żadnego 100% skutecznego lekarstwa.
Antybiotyki mogą być używane w wypadku infekcji lub zapalenia spowodowanego przez bakterie.
Antybiotyk może hamować rozwój lub niszczyć bakterie. Bez użycia antybiotyków, pewne choroby, jak np. zapalenie płuc mogą być śmiertelne ale inne, jak dla przykładu zapalenia ucha środkowego, efekt leczenia antybiotykami ma bardzo mały wpływ. Antybiotyki mogą być czasami użyte zapobiegawczo np. przy często powracającym zapaleniu dróg moczowych.
Coraz więcej bakterii uodparnia się na antybiotyki i coraz trudniej jest wyprodukować antybiotyk które na określone bakterie jeszcze działają. Zbyt częste i zbyt długie używanie antybiotyków zwiększa ryzyko, że pewne zapalenia nie będą mogły być afektywne zwalczane.
Używanie antybiotyków w czasie przeziębienia lub grypy nie ma żadnego sensu i nie ma żadnego wpływu na przebieg choroby.
Przy bardzo wysokiej temperaturze lub silnym bólu głowy można używać środek przeciwbólowy o nazwie paracetamol. Przy katarze mogą nieco ulżyć krople do nosa Xylometazoline.
Zdarza się, że u przeziębionych dzieci występuje dokuczliwy ból ucha który także najlepiej zwalczać czopkami paracetamol.
- 26-09-09 12:54 #10
Junior Member
- Zarejestrowany
- Jul 2009
- Postów
- 19
Bańki na grypę
Bardzo dziękuje za odpowiedzi, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś może się orientuje, czy stawianie baniek rzeczywiście przynosi ulgę w grypie? Moja babcia mówi, że koniecznie powiennem dać sobie zrobić cos takiego
. Ja jednak boje się, że się oparze, a do tego mamy już XXI wiek, wiec to chyba przesada??


LinkBack URL
About LinkBacks
Odpowiedź z Cytatem