Poparzenie słoneczne

Częstym problemem pojawiającym się na szerszą skalę wraz z nadejściem wysokich temperatur są poparzenia słoneczne.

Często w czasie wakacji zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu ciała, narażając się jednocześnie na nadmierny wpływ promieni słonecznych. Skutki zwiększonej ekspozycji na słońce objawiają się czerwonym zabarwieniem skóry, pieczeniem, a także w niektórych przypadkach wytworzeniem pęcherzyków. Poparzenie słoneczne jest niebezpieczne, może prowadzić do rozwinięcia raka skóry (czerniaka), ponadto pogarsza stan i wygląd cery.

Poparzenie słoneczne - co robić

W przypadku wystąpienia poparzenia słonecznego należy wziąć letni prysznic, który przyniesie znaczną ulgę. Następnie stosować się do zasad leczenia w zależności od stopnia poparzenia. Jeżeli skóra ma lekki różowawy rumieniec zaleca się skorzystanie z balsamu po opalaniu. W przypadku silniejszych poparzeń należy zastosować panthenol lub posmarować oparzone miejsca zimnym kefirem bądź maślanką. Przy poparzeniu II stopnia (pęcherze, mocny ból, mocno zaczerwieniona skóra), należy skonsultować się z lekarzem, zasięgnąć profesjonalnej opinii. Kuracja z reguły polega na stosowaniu preparatów, uśmierzających ból, przynoszących lepszy i szybszy efekt w leczeniu niż domowe sposoby.

Skutki poparzeń słonecznych

Istnieje wiele powikłań poparzeń słonecznych. Najniebezpieczniejszym zagrożeniem jest nowotwór skóry - czerniak. Najczęściej powstaje on w okolicach znamion barwnikowych.

poparzenie słoneczne

Ponadto nadmierne opalanie znacznie wysusza skórę, co może skutkować pojawieniem się zmarszczek.

Zapobieganie poparzeniom

Zaleca się regularne stosowanie kremów z filtrem, które umożliwiają dłuższe opalanie. Pamiętajmy jednak, że przedłużone przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla skóry.

Warto także stosować balsamy po opalaniu, które łagodzą, chłodzą oraz nawilżają skórę po długiej ekspozycji na światło słoneczne.

Poparzenie słoneczne twarzy

Jeśli poparzenie słoneczne wystąpiło w obrębie twarzy, nie zaleca się wykorzystywania w celach leczniczych takich środków jak panthenol. Warto stosować domowe metody, a także skorzystać z balsamu po opalaniu. Skóra twarzy w porównaniu do reszty ciała jest wrażliwsza, istnieje także ryzyko przedostania się stosowanych preparatów do oczu.