Skutki palenia tytoniu w ciąży

Papierosy są wyrobem tytoniowym, zawierającym nikotynę - substancję uzależniającą, a także szkodliwe, rakotwórcze substancje chemiczne.

Tytoń można palić także w fajkach, cygarach lub cygaretkach. Palenie najbardziej szkodzi ludziom młodym, a przede wszystkich kobietom. Większość palaczy na świecie to mężczyźni. Palenie szkodzi zdrowiu i wpływa na rozwój wielu chorób krążenia i serca, m.in.: choroba niedokrwienia serca, zawał, miażdżyca tętnic, rak płuc, rak krtani, rozedma płuc.

Palenie, a ciąża

Palenie w ciąży szkodzi zarówno matce jak i dziecku. Utrudnia zapłodnienie, zwiększa ryzyko poronienia, może powodować niedorozwój płodu. Skutki palenia w ciąży mogą zacząć dawać objawy dopiero podczas rozwoju fizycznego i intelektualnego dziecka.

palenie papierosów

Palenie papierosów jak i przebywanie wśród palaczy, ma zły wpływ na kobietę, może przyczyniać się do zwiększonej zachorowalności na nowotwory, wystąpienia nadciśnienia lub zawału serca, a także problemów z układem oddechowym.

Palenie tytoniu przez matkę karmiącą piersią, może skutkować mniejszą odpornością dziecka na niektóre choroby, szybciej wygasającą laktacją czy malejącą produkcją pokarmu.

Palenie w ciąży

Wszystkie palące kobiety, które jednocześnie karmią piersią powinny wiedzieć, że substancje szkodliwe, są wydalane z organizmu dopiero po 12 godzinach. Trzeba mieć świadomość, że dziecko jest karmione substancjami toksycznymi zawartymi w papierosach.

Kobieta decydująca się na ciąże i poród, powinna wyrzec się wszystkiego co może dziecku zaszkodzić. Zarówno palenie jak i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach jest niewskazane.